Orijinal Kahvenin Kalorisi Ne Kadardır?

Tarih: 06.09.2022 16:35
Orijinal Kahvenin Kalorisi Ne Kadardır?
Her gün büyük bir iştahla tükettiğiniz kahvenizden o sıcacık yudumu alırken bir an düşündünüz, “İçiyorum bu kadar kahveyi ama, bu elimdeki filtre kahve kaç kalori acaba?

Bu yazıda size bu konuda bir ışık tutmaya çalışacağız.

Öncelikle içinizi rahatlatalım, sade filtre kahve tüketiyorsanız bunun 100 ml için ölçülen kalori miktarı sadece yarım kalori. Yani bir tall boy (orta boy) sade filtre kahve 2 Kcal bile etmiyor. Espresso biraz daha yoğun bir içecek olduğu için single espresso 5,5 Kcal, doubleespresso da 11 Kcal diyebiliriz. Gördüğünüz üzere bunlar çok da dert edecek rakamlar değil. Ancak işin içerisine süt, şeker, şurup ve diğer katkı maddeleri girince işin rengi biraz değişiyor. Madem Tall boy bir içecekle başladık o zaman örneklerimizi de tall boy’u baz alarak devam ettirelim.

Cafe Latte temelde espresso ve köpürtülmüş sütten oluşur. Tall boy bir Cafe Latte’yi yağsız sütle hazırlarsanız 102 Kcal içeren bir içecek hazırlamış olursunuz. Yarım yağlı sütle 143 Kcal, Laktozsuz sütle 168 Kcal, Yağlı sütle 181 Kcal, Soya sütüyle 119 Kcal, Badem sütüyle 74 Kcal, Yulaf sütüyle 116 Kcal ve Hindistan Cevizi sütüyle 115 Kcal enerjiye sahip bir içecek tüketirsiniz.

Genelde Tüketilen diğer kahve çeşitlerinin de tall boy yağlı sütle hazırlanmış standart kalorilerine liste halinde bir göz atıp sonrasında diğer ek malzemelerin kalorisine bir bakalım

Göründüğü üzere 11 kalorilik bir espressoya süt, krema ve şurup eklenince 350 Kcal değerlerine ulaşabiliyor. Bunun üzerine eklettiğimiz bazı ek malzemeler de oluyor elbette. Mesela bir süs kreması olsun istersek sıcak tall boy içecekte 62 Kcal, soğuk tall boy içecekte 81 Kcal daha ekliyoruz içeceğimize. 1 Pump aromalı şurup 22 Kcal, 1 Pump Mocha Sosu 26 Kcal daha haznemize yazıyor. Aslında tamamen masum olan kahvemiz üstüne süt, şeker eklediğimizde birdenbire sağlık açısından pek de faydalı olmayan bir içecek haline dönüşüveriyor. Bunu fark etmek bile tüketim alışkanlıklarımızı etkileyecektir diye düşünüyoruz. Ama siz siz olun, bu denklemde masum kahve taneciklerinin hiçbir suçu olmadığını da unutmayın lütfen.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...