Dark Roast Kahve Nedir?

Tarih: 07.09.2022 14:34
Dark Roast Kahve Nedir?
Zengin çeşitliliği ile hepimizin hayatında farklı tatlarla yer bulan kahve, gelişen damağımızın da etkisiyle kendimize rafine lezzetler yaratmamıza ortam sağladı.

Bir süredir coffee shop’larda sıkça gördüğümüz ve markaların hızla ürün yelpazesine eklediği bu yeni nesil tarifi sizin için bu yazımıza taşıdık. Dark roast kahvenin ne olduğundan nasıl yapıldığına ve faydalarına kadar her şeyi keşfedin!

Dark Roast Ne Demek?

Anlamı adında gizli olan dark roast kahve, “koyu kavrulmuş” çekirdeklerden elde edilen ve aslında bir kavurma türü olarak adlandırabileceğimiz bir işleme tabidir. Standart kavurma sürecinden farklı olarak çekirdeklerin normal seviyeden biraz daha fazla kavrulması sonucu ortaya çıkar. Böylece bir seviye daha yoğun ve yanık ancak daha az acı ve daha az ekşi bir tat profiline ulaşan çekirdekler, dark roast kahvenin özgün lezzetinin temelini oluşturmuş olur.

Çekirdekler düşük, orta ve yüksek olmak üzere üç ayrı seviyede kavrularak farklı kahve lezzetleri elde edilir. Orta seviyede yaklaşık 35 fahrenhaytlık bir ısı uygulandığında çatlayan çekirdekler, ısı giderek artıp 440 – 450 F civarına çıktığında yeniden çatlar. Çekirdeklerin içindeki yağın yüzeye çıkmasını sağlayan işte bu ikinci çatlak, dark roast kahvenin doğmasını sağlar (1). Bu yöntem genellikle düşük kaliteli çekirdeklerin tat zaaflarını gidermek ve aromalarını güçlendirmek için uygulanır. Böylece kalitesi düşük de olsa mevcut çekirdeklerden sağlanabilecek en yüksek faydayı elde etmek mümkün olur.

Yükleniyor...