Kahve Çeşitlerinden Espresso, Americano ve Cappuccino Farkı Nedir?

Tarih: 15.08.2022 16:29
Kahve Çeşitlerinden Espresso, Americano ve Cappuccino Farkı Nedir?
Kahve çeşitlerinden olan espresso, Americano ve Cappuccino farkı nedir? Bu kahveler nasıl oluşuyor? Gelin yakından hepsine değinelim.


Gün içerisinde arkadaşlarınızla kahve içerken, oturup sohbet ederken mutlaka kahvelerin ismiyle ilgili derde düşebilirsiniz. En azından kahve ile ilgiliyseniz. Pek çok kahve çeşidiyle de karşılaşmış olabilirsiniz. Nasıl yapıldığını sizler için anlatmak isteriz.

Vereceğiniz kahvenin tadının, damak lezzetinin size daha uygun olmasını sağlamak adına kahvelerin türünü  ve tarzını bilmeniz iyi olur. Satın aldığınız kahvelerin üzerinde genellikle Arabica ya da Single Origin yazdığını görebilirsiniz. Bunlar kahvenin çekirdeklerine verilen isimlerdir. Dünya üzerinde en temelde 2 adet çekirdek türü var. Arabica ve Robusta. Arabica kahve Robusto kahveye oranla daha yüksek yerde yetişir ve bakımı zordur. Daha lezzetlidir aynı zamanda. Yetiştiği yere göre içerisinde farklı aromalar da içerebilir. Robusta kahveler ise Arabica kahvesine oranla daha yüksek kafein miktarına sahiptir. Daha çok endüstriyel kullanımlar için tercih ediliyor bu yüzden.Kahve çeşitleri temelde 3e ayrılıyor. Espresso kahveler, filtre kahve ve çözünebilir kahveler. Son yıllarda işin içine bir de soğuk kahveler giriyor. Bu da ekstra seçenek yaratıyor.

Espresso nedir?

Sıkıştırılmış ve ince öğütülmüş kahveyi 90 derecelik suyun altında 30 saniye boyunca tutuyorlar ve 30 saniye boyunca 9 bar basınç ile demlenmesi hazırlanıyor. 30 ML shot bardaklarında servis ediliyor. Pek çok kahvenin ana malzemesini de espresso oluşturuyor bu yüzden. Çünkü kafein oranı yoğun oluyor.

Americano nedir?

Americano ise daha yumuşak bir kahvedir. Filtre kahveye oranla da daha serttir. Espressonun sıcak suyla seyreltilmiş haline americano diyoruz. Americano kahvesinin esas mantığı budur diyebiliriz. 2. Dünya savaşında askerler espresso kahveleri çok sert bulduğu için içine su katarak yumuşatıyorlar ve bu sayede Americano bulunuyor.

Cappuccino nedir?

Cappuccino ise süt ve süt köpüğüyle hazırlanan bir kahve türüdür. Espressodan hafiftir. Latteden daha serttir. Bir fincan içerisine shot espresso ekleniyor. Üzerine ise süt ısıtılarak ekleniyor. Sütün de üzerinde köpük oluşturuluyor. Sonrasında ısınan süt Espressoya ekleniyor. İçerisine ek olarak çikolata parçacıkları da eklenebiliyor.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...