Kafein Oranı En Yüksek Kahve Hangisidir?

Tarih: 17.08.2022 13:31
Kafein Oranı En Yüksek Kahve Hangisidir?
Artık hepimiz şunu adımız gibi biliyoruz; eğer kafeine ihtiyacımız varsa kahveden daha lezzetli, kolay ve keyifli bir kaynak yok.

Şimdiye kadar sayısız faydasını farklı şekillerde dile getirdiğimiz kafein, şimdi de bu yazımıza içeceklerde bulunduğu oranlarıyla konu oluyor. Sizin de merak ettiğinizi bildiğimiz kahvelerin kafein oranlarını bu içeriğimizde detaylı olarak inceledik. Gelin birlikte hangi kahvenin en yüksek kafein oranına sahip olduğunu farklı kahve çeşitleri üzerinden keşfedelim!

Neredeyse milli içecek statüsüne koyabileceğimiz Türk kahvesi, kafein oranı en çok merak edilenlerden biri. Yoğun kıvamı, sert tadı ve tortulu yapısı sebebiyle bu kahve; içindeki kafeinin yüksek olduğunu düşündüren bir türdür. Yapılan araştırmalar, standart bir fincan Türk kahvesi (40 ml) içinde ortalama 165 mg kafein olduğunu gösterir. Günlük olarak vücuda alınması gereken kafein oranının 300 mg olarak kabul edildiği literatüre göre; günde 2 fincan Türk kahvesi tüketmek, günlük ihtiyacın fazlasını sağlar. Bu da bize düşük hacmine rağmen Türk kahvesi kafein oranının oldukça yüksek olduğunu gösterir.

Sütlü ya da sütsüz seçenekleriyle her kahve severin ayrı bir yerde tuttuğu filtre kahve, rahat içimi sayesinde tercih edilebilecek en keyifli kafein kaynaklarından biri diyebiliriz. Hafifliğiyle olduğu kadar moka pottan french press’e, chemex’ten V60’a kadar pek çok farklı yöntemle demlenebilen bu kahve, adeta pratikliğin temsilcisidir. Peki ya bir fincan demlenmiş kahvede ortalama 70 – 140 mg kafein var desek? (2) Sanıyoruz ki bu bilgi size günde ikiden fazla filtre kahveyi güvenle içebileceğinizin müjdesini veriyor!

Sertliğiyle ünlü espresso da kafein oranı yüksek kahvelerden biri olarak düşünülür. Porsiyonu oldukça küçük olmasına rağmen keskin ve çoğu kişinin acı olarak tanımladığı bir lezzete sahip olan espresso, bu özelliğini kafeine borçlu diyebiliriz. Çünkü USDA (ABD Tarım Bakanlığı), 30 – 50 ml’lik bir espresso shot içinde yaklaşık 63 mg kafein olduğunu söylüyor. Bu oranın espresso’nun hacmi göz önüne alındığında oldukça yüksek olduğunu aşikar.


 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...