Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

SICAK ÇİKOLATA

Yükleniyor...

Çikolatanın Sıcak Yolculuğu


Kıvamıyla, kokusuyla, rengiyle ve tadıyla gönülleri fetheden içecek; Sıcak Çikolata…  Tarihi çikolatadan bile eskilere dayanan bu akıl almaz lezzetin tarihini öğrenmeye hazır mısınız?
 


 

Sıcak Çikolata Nedir?

Sıcak çikolata; sıcak su veya süt, kakao veya çikolata ve şeker ile yapılan bir içecektir. Şimdilerde böyle hazırlansa da tarihine baktığımızda günümüzden çok daha farklı bir tat bizi karşılıyor. Edinilen bilgilere göre sıcak çikolatanın içine geçmişte acı biber de konuluyormuş.

 

Sıcak Çikolatanın Tarihi

İlk çikolatalı içecek Mayalar döneminde yapılıyordu. O dönemde soğuk servis edilen çikolatalı bu içecek, kakao tohumlarının toz hâline getirilmesiyle birlikte su, mısır unu, kırmızı biber ve diğer malzemeler ile hazırlanıyordu. Daha sonra hazırladıkları karışımı köpürene kadar kap ve bardak arasında aktarırlardı. Bu içecek tüm Maya halkının ortak tutkusuydu.
1500’lü yıllarda ise Meksika topraklarında çikolatanın sıcak yolculuğu başlıyor. Meksikalılar bu içeceği doğrudan kakao çekirdeği ile hazırlıyorlardı. Bu yüzden de oldukça acı oluyordu. Daha sonra vanilya, çiçek özleri ve çili biberi ile tatlandırdıkları bu içeceğin keyfini çıkartıyorlardı.

 

Peki Sıcak Çikolata Nasıl Günümüzdeki Hâline Nasıl Geldi?

İspanyolların Meksika’yı işgal etmesinin ardından sıcak çikolata Avrupa’ya yayıldı. İnsanların aklını başından alan bu lezzet yavaş yavaş çikolataların da varoluşuyla gittiği her yerde yeni bir form kazandı. Kakao çekirdeğinin acı tadına çikolatalarla veda eden sıcak çikolata, zamanla günümüzdeki yumuşak ve şekerli dokusuna ulaştı.
 

Sıcak Çikolata Nasıl Hazırlanır?

Benmari usulü eriteceğiniz bir miktar çikolatayı sıcak su veya süt ile buluşturduktan sonra biraz kakao ekleyin. İsterseniz tarçın, kurumuş meyve tozları ve krema ile de tatlandırabilirsiniz.
 

Mahbuba Sıcak Çikolatalar ile Zahmete Son!

Sıcak sohbetlerinize eşlik edecek tadı ve kıvamıyla aklınızı başınızdan alacak bu harika lezzete kavuşmak artık çok kolay. Mahbuba’nın sizin için hazırladığı toz halindeki sıcak çikolatayı sıcak su veya süt ile karıştırın. Sıcak çikolatanız dakikalar içinde sizi memnun etmeye hazır. Çikolatanın sıcak yolculuğuna Mahbuba ile eşlik etmeyi unutmayın!

Yükleniyor...