Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

SALEP

Yükleniyor...

Kış Aylarının Vazgeçilmez İçeceği Salebin Faydaları


Kış Aylarının Vazgeçilmez İçeceği Salebin Faydaları
 
Salep, kış aylarının en çok tercih edilen içeceklerinden biridir. Çok tercih edilmesinin yanı sıra yapımı basit ve haz verici olan bu lezzetin faydalarını biliyor musunuz?


Salebin Tarihteki Yolculuğu
 
İlk zamanlarda Orta Doğu şehirlerinde yetişen salep bitkisi Osmanlı Devleti’nde padişahların reçetelerinde bulunduğu için 12.-13. yüzyıllardan beri kayıtlarda bulunuyor. 17.-18. yüzyıllarda Almanya ve İngiltere’de kahveye alternatif olarak tercih edilen bir içecek hâline gelmiş. Dondurma sektöründe de hem kıvam verici hem de tatlandırıcı olarak kullanılıyor.
 
Salebin Faydaları
 
Salep, birçok noktada insan hayatına dokunan bir içecektir. Aslen Orta Doğu’ya özgü bir içecek olmasına karşın Almanya ve İngiltere’de de kahvelere alternatif olarak tüketilmeye başlanan bu eşsiz ve mis kokulu lezzetin faydaları da saymakla bitmiyor. Gelin genelde göğüs hastalıklarına iyi gelmesiyle bilinen salebin faydalarına bakalım.
 
Göğüs Hastalıklarına İyi Gelir
 
Salebin içinde musilaj bileşeni yer alır. Bu bileşen boğazı yumuşatarak öksürük, nezle, grip gibi üst solunum yolu hastalıklarının tedavisi için yararlıdır.
 
Vücut Isısını Dengede Tutar
 
Enfeksiyona bağlı gelişen hastalıklarda vücut ısısında değişim görülebilir. Vücutta ısı değişimine bağlı üşüme, titreme gibi şikayetler görülebilir. Doğru ısıda hazırlanmış bir fincan salep, fazla soğuğa maruz kalmanız durumunda vücut ısınızı dengeler. Vücut ısınız yükseldiğinde de terlemenize yardımcı olarak hastalığı daha çabuk atlatmanızı sağlar.
 
Bağırsak Hareketlerini Düzenler
 
Salebin içerisinde musilaj adında bir yapı olduğundan daha önce de bahsetmiştik. Bu madde bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Bebeklerde ve yetişkin bireylerde kabızlık ve ishal şikayetlerini azaltır. Midedeki hazımsızlığın geçmesine yardımcı etkisi vardır. Bunların yanı sıra bağırsak kurtlarının düşmesinde de etkilidir.
 
İştah Açıcıdır
 
Salebin faydalarından birisi iştah açmasıdır. Düzensiz besleniyor ve iştahsızlıktan yakınıyorsanız her gün salep tüketmek beslenme alışkanlığınızın düzenlenmesine yardımcı olacaktır.
 
Regl Sancılarını Azaltır
 
Salebin regl sancılarını dindirici etkisi de vardır. Bu husustaki diğer bir önemli nokta da gebelik kasılmalarının azalmasına ve doğumun daha rahat gerçekleşmesine yardımcı olmasıdır.


Mahbuba Salepleri ile İçinizi Isıtın
 
Salep keyfinizi kolaylaştıracak tek kullanımlık paketler ile Mahbuba mutfaklarınızı süslemek için hazır. Siz de bir fincan su veya süt ile hazırlayabileceğiniz Mahbuba Salep ile içinizi ısıtabilirsiniz.
Yükleniyor...