Filtre Kahvenin Kalorisi Ne Kadar?

Tarih: 07.09.2022 14:23
Filtre Kahvenin Kalorisi Ne Kadar?
Kahve kültüründe gerçekten önemli bir yere sahip olan filtre kahve, hem tadıyla hem lezzetiyle hem de keyifli tüketim dokusuyla gerçekten herkese hitap ediyor.

Son yüzyıllarda evlere giren bu kahve ise metropolde yaşayan insanların hikayelerini olduğu gibi karşımıza çıkarıyor. Son 30 yılda ise metropolde yaşayan insanların başta olmak üzere neredeyse herkesin vazgeçilmezi oldu. Yerleşik hayata geçilmesiyle süregelen tarım kültürü, ardından sanayileşme ve endüstrileşmeyle birlikte insanlar, geçmiş zamanlardaki gibi hayatta kalmak için sürekli hareket halinde olma zorunluluğundan kurtuldular. Durağan hayat süren insanlarda aşırı kilo ve obezite problemleri baş göstermeye başladı. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler diyet programları uygulamaya başladı. Peki çoğu insanın vazgeçilmezi olan filtre kahve, diyet programlarını nasıl etkiledi?

Filtre kahve nedir? Nereden gelir?

Filtre kahve, bir çeşit öğütülmüş kahve çekirdeklerinden oluşur. Kahve çekirdeklerine 90 derecelik sıcak su katılır ve demlemeye bırakılır. Türk Kahvesi ve diğer çözünebilen kahvelerden ziyade, filtre kahvenin telvesi içilmez. Kağıt filtre ile acı tattan da ayrılmış olursunuz. Bu yüzden espressoya oranla filtre kahvenin içimi biraz daha yumuşak olur. Arabica çekirdeklerinden üretilen nitelikli kahveleri tercih ediyorsanız örneğin, öğütülmüş kahveler sıcak su ile birlikte demlendiği anda farklı aromalar alabilirsiniz. Çiçek bahçelerine yakın lokasyonlarda yetişen kahveler, floral tatlar oldukça aktarılabiliyor. Meyve bahçelerine yakın yerlerde yetiştirilen kahvelerde ise narenciye aromaları olabiliyor. Bunlar kahve çekirdeklerine doğrudan bir müdahele ile olmuyor, organik bir şekilde ilerliyor.

Bir bardak filtre kahve kaç kalori?

Kilosuna ya da tükettiği lezzetin kalorisine dikkat edenler için söyleyelim. Eğer bir diyet programınız dahi var ise filtre kahve size bu konuda bir sorun yaşatmayacaktır. Çünkü kahvede yalnızca 2 kalori var. Filtre kahvelerde yer alan kalorinin bu denli az olmasının ilk nedeni, kahve çekirdeğinin bitkiden oluşmasıdır. İkinci nedeni ise su ile demlenmesi oluyor. Bu sayede filtre kahvede ekstra bir kalori bulunmuyor diyebiliriz rahatlıkla.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...