Karakterinizi Hangi Kahve Yansıtıyor?

Tarih: 06.09.2022 17:00
Karakterinizi Hangi Kahve Yansıtıyor?
İster kendiniz ister bir arkadaşınıza veya yakınınıza hediye olarak vereceğiniz bir kahve için seçim yapıyor olun en öneli nokta tadım zevkini belirlemek.


İster kendiniz ister bir arkadaşınıza veya yakınınıza hediye olarak vereceğiniz bir kahve için seçim yapıyor olun en öneli nokta tadım zevkini belirlemek. Kendi damak lezzetinizi geliştirmek için hep aynı kahvelere sadık kalmak yerine mümkün olduğunca farklı bölgeler ve tipler denemeye gayret edin. Böylece hoşunuza giden tatları daha rahat ayrıştırmaya başlarsınız.

Kahvenizi seçerken kıta, bölge, ülke ve hatta çiftlik önemli olduğu gibi o çekirdeklerin nasıl demleneceği de bir kriter. Biz önce bölgelerden başlayalım sonrasında da demleme yöntemlerine bir bakalım.

Latin Amerika kahve yetiştiriciliğine 1800’lü yıllarda sömürge devletlerin yönlendirmesi ile başlıyor. İspanya ve Portekiz tarafından bu bölgelere götürülen kahve fidan ve tohumları Fransız Bourbon Adası (Reunion Adası) kökenli Bourbon tipi kahveler. Zamanla bu türden birçok farklı tip elde ediliyor. Ama hepsinin ortak noktası Bourbon kökenli olması ve bu çekirdeğin bir özelliği olan çikolata ve kakao tadını içermesi. Latin Amerika aynı zamanda kakao yetiştiriciliği de yapan bir bölge olunca, Latin Amerika çekirdeklerinin birçoğunda çikolata baskın bir tat alırsınız.

Benzer bir durum Afrika'daki bazı sömürge ülkeler için de geçerli ama burada bir farklılık var çünkü kahvenin anavatanı Afrika ve Etiyopya. Etiyopya genetik ana dal olarak kabul edilen Typica varyetesinin binlerce çeşidini içeriyor. Bu tip ise ağırlıklı olarak çiçek ve meyve tatlarını barındırıyor. Dolayısıyla Afrika'da meyvemsi tatları bulma olasılığınız çok daha yüksek ve tabi bourbon tipi ile karışımlarına da rastlamak mümkün. Bu da muhteşem lezzetleri açığa çıkartıyor.

Asya pasifik kahvelerinde ise hem iklim (özellikle muson iklimi) hem de volkanik toprak yapısı nedeniyle daha yoğun ve topraksı tatlara eşlik eden koyu renkli meyve tatları, vanilya notaları bulmak mümkün.

Kahve çekirdeğinin özellikleri kadar nasıl bir ekipmanda demleyeceğiniz de ayrıca seçim yapmanızda önemli noktalardan biri. Demleme yöntemlerini basınçlı ve basınçsız demleme olarak ikiye ayırabiliriz. Basınçlı demlemelere örnek olarak, espresso makinesi, moka pot, aeropress, syphon ekipmanlarını gösterebiliriz. Basınçsız demlemeler ise filtre kahve makinesi, V60, Chemex ile örneklendirebiliriz.

 

Eğer espresso gibi basınçlı bir demleme yöntemi kullanacaksanız ve aradığınız lezzet geleneksel espresso tatlarına yakınsa Latin Amerika ve Asya Pasifik kahveleri size aradığınız lezzeti sunacaktır. Tadım notlarında çikolata, bitter çikolata, kakao, vanilya gibi tatlar yer alan kahveler beklediğiniz lezzette bir kahve içmenizi sağlar.

Espressoda yeni tatlara açıksanız ve biraz ekşimsi tatları seviyorsanız bu sefer Afrika kahveleri, meyve notaları içeren Latin Amerika kahveleri ve yine meyve notaları içeren Asya Pasifik kahveleri her fincanda farklı güzellikte bir tat almanızı sağlayacaktır.

Filtre demleme yöntemlerinde ise yumuşak bir içim ve meyvemsi tatlar yakalamak istiyorsanız Afrika ilk odak noktanız olmalı, buna paralel meyve notaları içeren Latin Amerika kahvelerini de deneyebilirsiniz.

Filtre demlemede lezzet tercihiniz biraz daha geleneksel ve yoğun bir içim deneyiminden yanaysa bu sever Asya pasifik kahveleri öncelikli olmak üzere Latin Amerika kahvelerine odaklanabilirsiniz. Özellikle çikolata, bitter çikolata, kakao ve tütün içeren çekirdekler aradığınız lezzeti bulmanızı sağlayacaktır.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...