Kahvelerin Dünyasında Seyahat Eder Misiniz?

Tarih: 07.09.2022 13:55
Kahvelerin Dünyasında Seyahat Eder Misiniz?
Kahve, kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasının Coffea cinsinden yer alan bir ağaç ve bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elde edilen tozun su ya da süt ile karıştırılmasıyla yapılan içeceğidir.
Hazır kahve üretimi, klasik şekilde işlenmiş kahve çekirdeklerinin kavrulup çekildikten sonra sıcak suyla karıştırılıp dev tanklarda çok koyu bir kahve olarak hazırlanmasıyla başlar. Defalarca filtrelerden geçirilip süzülerek içindeki suda erimeyen kahve parçacıkları ayıklanır. Ardından da bu çok koyu kahve tamamen kurutulur. Geriye kalan toza hazır kahve deniyor. Hazır kahve çeşitleri arasındaki kalite farkları kurutulma sırasında ortaya çıkıyor. Genellikle "Gold" kalite diye satılan en makbul hazır kahve, dondurarak kurutma yöntemiyle yapılandır. En önemli farkı düşük ısıda yapılmasıdır. Bu sayede, fazla ısıyla ortaya çıkan koyu renk ve acı tad bu kahvede olmaz.

Kahve dünyası çok geniştir. Bunlardan sadece birkaç tanesi ise çekirdek kahve, filtre kahve, kapsül kahve, likit kahve, instant (granül) kahvedir.

Granül kahve (instant kahve) kahve ekstraksiyon işlemi kullanılarak imal edilir. Kahve çekirdekleri kaynayan suda ekstrakte edilir. Kahve ekstraktı evapore edilir ve püskürtmeli kurutucu kullanılarak kurutulur. Filtreden geçirilen kahve pudrası, buhar ile çözünür ve işlemin sonucunda yeniden sıvı kahve ekstraktı elde edilir. Aslında özünde demlenmiş kahvenin kurutulmuş halidir. Sıcak  suya konduğunda çözünen kahve çeşididir. Hazır kahvenin çok sıklıkta tüketilmesinin başında hazırlanmasının kolay olmasıdır. Sıcak suyunuz,  kahveniz ve fincanız varsa ,kahveniz hazır demektir. Instant Buzlu kahve yapımı oldukça kolaydır. Evinizde basitçe bu içeceği yapabilirsiniz.


Soğuk kahve (frappe) yapımı

Malzemeler
2 tatlı kaşığı kadar hazır kahve
3 tatlı kaşığı şeker
4,5-5 tatlı kaşığı su
Soğuk süt
Buz küpleri
Vanilyalı dondurma ( İsteğe bağlı olarak eklenebilir.)

Bir kavanoza hazır kahveyi koyun ve şekerini ilave edin. Daha sonra üzerine gelecek kadar su katın ve kapağı kapatıp birkaç dakika çalkalayın. Daha sonra bir cam bardağa buz küplerini koyun ve üzerine de karışımı ekleyin. Süt ve vanilyalı dondurma da ekleyerek kahvenizin lezzetini arttırın. Afiyet olsun.
İlgili Ürünler
Yükleniyor...