Kahvenin Bilinen Faydaları Nedir?

Tarih: 06.09.2022 16:45
Kahvenin Bilinen Faydaları Nedir?
Kimi zaman işe giderken termosuna demlersin, kimi zaman spor sonrası kendini yenilemek için bir fincan latte içersin.

Kahvesiz bir gün hayal etmek zor. Kahve, hayatımızın her anında hep var..

Kafein insanı yükseltir ve bir fincan kahvenin verdiği mutluluk paha biçilemez. Peki kahve içmek sağlığın için iyi mi? Kahve, Alzheimer hastalığı ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere kadınlarda daha sık görülen hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilecek maddelerle dolu.

Kahve denilince ilk akla gelen kafeindir. Ancak Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden beslenme uzmanları, kahvenin aynı zamanda iç iltihabı azaltabilecek ve hastalıklara karşı koruma sağlayabilecek antioksidanlar ve diğer aktif maddeleri de içerdiğini söylüyor. Onlara göre kahvenin başlıca faydaları nelerdir?

Demlediğiniz bir kahve size sadece enerji vermekle kalmaz aynı zamanda sayısız fayda da sunar. İşte bu faydalardan birkaçı aşağıdaki gibidir.

1.Daha uzun bir yaşam.

Kadınlarda yüksek ölüm riski olan, kalp krizi, felç, diyabet ve böbrek gibi hastalıklarda, sıkça kahve tüketen kadınların ölüm riski, kahve tüketmeyenlere oranla daha azdır.

2.Vücudunuz glikozu (şekeri) daha iyi sindirir.

Bu teorinin arkasında yatan çalışmalara göre kahve içen insanların tip-2 diyabet hastalıklarına yakalanma oranı içmeyenlere oranla daha düşüktür.

3.Kalp yetmezliği riskiniz azalır.

Günde 1-2 bardak kahve içmek kalp yetmezliği riskini azaltabilir, kalp yetmezliği kalbin vücuda yeterli seviyede kanı pompalamakta zorluk çekmesi durumunda oluşan bir durumdur.

4.Parkinson hastalığına yakalanma riskiniz azalır.

Kafein sadece Parkinson hastalığına yakalanma riskinizi azaltmakla kalmaz aynı zamanda Parkinson hastalığına sahip bireylerin de vücut hareketlerini daha kolay kontrol edebilmesine olanak sağlar.

5.Karaciğeriniz size teşekkür edecek.

Hem normal hem de decaf kahvelerin karaciğeriniz üzerinde koruyucu etkisi vardır. Araştırmalar gösteriyor ki; kahve içenlerin içmeyenlere oranla karaciğer enzimlerinin daha nominal aralıkta olduğu görülmüştür.

6.DNA’nız daha güçlü olacak.

Dark roast kahve DNA sarmallarındaki kırılımları azaltma etkisine sahiptir. Bu kırılımlar doğal olarak oluşabilen durumlardır ancak hücreleriniz tarafından onarılmazsa kanser ve tümörlere sebep olabilirler.

7. Bağırsak kanserine yakalanma riskinizi azaltır.

Her 23 kadından biri bağırsak kanseri riski taşır, ancak araştırmalara göre kahve içenlerin (decaf veya normal farketmeksizin) colorectal kansere yakalanma oranı %26 oranında düştüğü gözlemlenmiştir.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...