Kahve Çekirdekleri Nasıl Olmalı? Filtre Kahve?

Tarih: 31.08.2022 17:27
Kahve Çekirdekleri Nasıl Olmalı? Filtre Kahve?
İyi bir damak hafızanız ya da güçlü bir koku duyunuz varsa, içtiğiniz hemen her kahvenin farklı bir lezzete sahip olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Aralarında dünyanın birçok ülkesinde yetişmiş sadece ilgili yörenin çekirdekleri veya bunların belli oranlarda birbirine karıştırılmış blend’lerini, farklı kahve çeşitlerinde denemiş olabilirsiniz.

Peki neden bu çekirdeklerin bazılarının size mükemmel geldiği, bazılarının ise belki bir daha hiç içmek istemeyeceğiniz şekilde fark yarattığını hiç düşündünüz mü? Biz bu yazımızda filtre kahvenin lezzetinde gizli olan çekirdek detayını sizin için inceledik. Gelin birlikte “Filtre kahve yapımında hangi çekirdekler kullanılır?” sorusuna yanıt arayalım!


Temelde demleme yöntemlerine göre sınıflandırabileceğimiz kahve çeşitleri, tat notaları ve sertlik derecelerine göre bazı demleme çeşitlerinin diğerlerine kıyasla daha iyi sonuç verdiği bir çizgiye sahiptir. Bu da aslında bizi doğrudan damak tadına yönlendirir. Çoğu zaman deneme yanılma yoluyla doğru lezzetin bulunduğu demleme yöntemleri arasında filtre kahve de damak tadına göre şekillenen özelliğe sahiptir. Dolayısıyla filtre kahve için özel olarak üretilmiş ya da daha lezzetli olacağı iddiasıyla önerilen bir çekirdek yoktur. Bu tamamen sizin filtre kahve demlemede kullanacağınız french press, kahve makinesi, chemex gibi kahve demleme ekipmanlarına bağlı olarak farklı lezzetlere ulaşarak karar verebileceğiniz bir şeydir. Dilediğiniz kahve çekirdeği ve kahve demleme yöntemini kullanarak filtre kahve elde edebilir ve hangisinin sizin için en iyisi – en lezzetlisi olduğuna kendiniz karar verebilirsiniz.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...