Filtre Kahve Nedir?

Tarih: 06.09.2022 16:33
Filtre Kahve Nedir?
Kahve parçacıklarının kahvenin içinden süzülmesiyle elde edilen kahveye filtre kahve diyoruz.

Dolayısıyla French Press, aeropress, V60, sifon demleme yöntemleri de aslında birer filtre kahve sunuyor bize. Ancak süzme yöntemi değiştiği için tat da farklılaşıyor.
Güzel bir demleme için kahve çekirdeğinin kavrulma derecesi ve öğütme oldukça önemlidir. City Roastdiye tabir edilen orta seviyede kavrulmuş kahveler oldukça iyi sonuç verecektir. Öğütme inceliği olarak da öğütücünüzün orta noktasının biraz üstündeki ayarları kullanabilirsiniz. Örneğin 1-15 aralığında öğütme inceliğine sahip bir öğütücünüz varsa filtre kahve için 8-9 incelik seviyesi güzel bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

Filtre Kahvenizin demleme süresi hazırlayacağınız kahve miktarına göre değişmekle birlikte, iki kupa hacmi olan 600 ml filtre kahve, yaklaşık olarak 7-8 dakika gibi bir sürede hazır olacaktır. Eğer Filtre kahve makinenizde aroma fonksiyonu varsa, bu fonksiyon demlemeyi yavaşlattığı için fonksiyonun kullanımı haline süre biraz daha uzayabilir.

Filtre kahvenizi içtiğinizde damağınızda hoşunuza gitmeyen bir tortu bırakıyorsa olması gerekenden ince öğütmüşsünüz demektir. Öğütmeyi kalınlaştırmak bu sorunu çözecektir. Tersi durumda, yani öğütme gereğinden fazla kalın olursa da bu sefer kahveden aldığınız lezzet istediğiniz lezzetten daha yumuşak olacaktır.

Kağıt filtrenin süzme performansı oldukça yüksektir, kahve içinde hiçbir şekilde tanecikleri hissetmezsiniz. Fincanınızın dibinde de bir tortu kalmaz. Metal filtrede ise filtre deliklerinden kaçan minik parçalar hem içimde hem de fincan dibinde size tortuyu hissettirir. Kâğıt filtre istenmeyen yağların da büyük bölümünü filtreler ancak metal filtrede yağlar maalesef filtrelenemez. Hangisi daha iyidir derseniz bu tamamen sizin aldığınız zevke bağlı bir konu. Hangi tat size güzel geliyorsa en iyisi odur.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...