Moka Pot Ne İşe Yarar?

Moka Pot Ne İşe Yarar?
Kahve’nin birinci nesline tanıklık eden 1930’lu yıllarda kahve adına da birçok yenilik keşfedilir.

Birinci nesil kahvecilik espresso kahvenin eve girmesiyle başlar bu da moka pot ile mümkün olur. Moka Pot’ta iyi bir kahve hazırlamanın birkaç küçük püf noktası vardır.

Öğütme inceliği çok önemlidir. Bir espresso kadar ince olmasa da ona yakın düzeyde bir incelikte kahve işinizi görecektir. Bunu kabaca şöyle özetleyebiliriz, evinizde basit elektrikli bir öğütücünüzün olduğunu düşünelim. Bu öğütücünün 1-15 aralığında öğütme inceliği olsun. 1 ve 2 en ince öğütmedir ve espresso için kullanılır.  Moka Pot için de 2 veya 3 kalınlık kullanmanız yerinde olacaktır. Kahveyi silme şekilde hiç bastırmadan, filtre haznesine doldurup, alt hazneye de emniyet supabı seviyesine kadar su koyduktan sonra, açık ve tam kısık ateşin orta noktasında bir ısıda kahvemizi hazırlayabiliriz. Moka Pot’ta hazırlanan kahvede espresso misali bir krema oluşmaz. Kremalı bir espresso isterseniz bunun için Brikka modelini tercih etmeniz gerekir.

Moka Pot espresso’ya oldukça yakın bir kahve üretir. Dolayısıyla Moka Pot’ta filtre kahve yapmak mümkün değildir. Ancak, filtre kahve lezzetine en yakın içecek olan Americanohazırlanabilir. Moka Pot’ta hazırladığınız kahveye damak tadınıza uyacak şekilde su ekleyebilirsiniz. Moka Pot espresso’ya oldukça yakın bir kahve üretir. Dolayısıyla Moka Pot’ta filtre kahve yapmak mümkün değildir. Ancak, filtre kahve lezzetine en yakın içecek olan Americanohazırlanabilir. Moka Pot’ta hazırladığınız kahveye damak tadınıza uyacak şekilde su ekleyebilirsiniz.

Moka Pot’ta su kaynama noktasındayken bir de basınçla yukarı doğru çıktığı için koyu kavrulmuş kahvelerin tadı daha da acılaşabilir. Bu nedenle bizim tavsiyemiz Moka Pot’ta orta düzeyde kavrulmuş ve hatta blonde roast kahveleri tercih etmeniz olacaktır. Ama elbette deneyip damak tadınıza en uygununu siz seçin. Moka Pot’un temizliği oldukça önemli bir konudur. Özellikle de Alüminyum bir Moka Pot kullanıyorsanız. Alüminyum herhangi bir deterjanla temas ettiğinde maalesef oksitlenir, kararır ve hatta içerisinde siyah yeşil küf gibi görünen lekeler oluşur. Bunu önlemenin yegâne yolu eğer Alüminyum bir Moka Pot kullanıyorsanız sadece su ile temizlemektir.

Kahvenizi hazırladıktan sonra hiç bekletmeden akan soğuk su altında Moka Pot’u soğutun, alt hazneyi açın ve akan su ile elinizle ovuşturarak iyice yıkayın. Yıkadıktan sonra kâğıt bir havlu yaprağı ile güzelce kurulayın ve 5-10 dakika kadar demonte şekilde içerisinde kalan son neminde gitmesi için dışarıda bekletin. Sonrasında monte ederek yerine kaldırabilirsiniz.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...
Whatsap Destek