Kahve Nasıl Öğütülür? Gelin Adım Adım Bakalım

Tarih: 07.09.2022 14:31
Kahve Nasıl Öğütülür? Gelin Adım Adım Bakalım
Damak tadınızla uyumlu bir kahve istiyorsanız, bu konuda bir çalışma yapmanız gerekebilir. Doğru boyutlarda homojen bir şekilde öğütmek gerekli olan kahve için pek çok şart var tabii.

Evinizde demlediğiniz kahvenin tadı, kahve çekirdeğine, suyun sıcaklığına, kahve / su oranına, demleme süresine ve öğütme boyutuna bağlıdır.

Buna ek olarak, vanilya, süt, aroma vb. harici malzemeler de kahvenin tadını etkiliyor. Kahve çekirdeklerini öğütürken yapılan boyut ayarı, su ile çekirdeklerin etkileşime girdiği yüzey alanını arttırdığı için son derece önemidir. İri taneli öğütülmüş kahvenin ince öğütülmüş kahveye oranla su ile temas ettiği yüzey alanı daha düşüktür. Filtre veya Espresso metoduyla kahve demliyorsanız eğer, kahve ile suyun temas alanı azaldıkça, kahve taneleri arasındaki boşluk gittikçe açılır. Bu nedenle de su kahvenin içerisinden daha hızlı akar. Böylelikle daha aromalı ve ekşi bir tada sahip kahve elde edersiniz. Kahve ile suyun yüzey temasının arttığı durumlarda, yani ince öğütme işleminde su kahve içerisinde daha yavaş akar. Bunun sonucunda da daha yoğun ve bitter bir tat elde etmiş olursunuz.

Kahvenin yapısal olarak homojen olması durumu da tadını etkileyen bir diğer önemli unsur diyebiliriz. Eğer hem iri hem de ince öğütülen taneler olursa, ekşi ve bitter tatlar ile karşılaşabilirsiniz. Kahvenin kendine has tadının olmaması konusu da burada devreye giriyor. İyi kahveler iyi bir işlemden geçerler. Bunu ister evde kendi el değirmeninizle öğütün, ister öğütücü makineler kullanın. Boyutlarına göre ayrılan öğütülmüş kahveler de şu şekildedir:

- Ekstra ince öğütülmüş kahveler
- İnce öğütülmüş kahveler
- Orta incelikte öğütülmüş kahveler
- Orta öğütülmüş kahveler
- Orta kalınlıkta öğütülmüş kahveler
- Kalın öğütülmüş kahveler
- Ekstra kalın öğütülmüş kahveler

Türk kahvesi: Ekstra ince öğütülmüş
 

·        Espresso: İnce öğütülmüş

·        Moka Pot: İnce öğütülmüş

·        Aeropress: İnce öğütülmüş

·        Sifon: Orta incelikte öğütülmüş

·        Hario V60: Orta öğütülmüş

·        Kağıt filtre: Orta öğütülmüş

·        Metal filtre: Orta öğütülmüş

·        Chemex: Orta kalınlıkta öğütülmüş

·        French press: Kalın öğütülmüş

·        Cold brew: Ekstra kalın öğütülmüş
 

Kahve ile ilgili detayları bu şekilde sizlerin karşısına çıkarabiliriz. Taze filtre kahve deneyimleri için sitemizdeki ürünlere de göz atabilirsiniz aynı zamanda.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...