Filtre Kahve Önerileri

Tarih: 06.09.2022 16:23
Filtre Kahve Önerileri
Bu yazımızda doğrudan şu kahveyi, ya da bu kahveyi alın diye öneride bulunmak yerine, aradığınız kahveyi bulmanızı sağlayacak bilgileri paylaşacağız.

Öncelikli tavsiyemiz hep olduğu gibi damak tadım genişliğinizi artırmak için birçok bölge ve çekirdek tipini belirli periyotlarla denemeniz olacaktır. Denedikçe damağınız zenginleşecek ve daha çok hangi bölge, hangi tatlar hoşunuza gidiyor bunu daha rahat ayırt etmeye başlayacaksınız..

Kahvenin Ana Vatanı Etiyopya

Etiyopya kahvelerinin literatürde apayrı bir yeri vardır. Kahvenin anavatanı olduğu için genetik olarak binlerce farklı çeşit kahve tipi bu ülke topraklarında yetişmektedir. Arabicaçekirdeklerinin hepsi “Typica” diye adlandırılan bir varyetenin doğal mutasyonu ile oluşmuştur. Bu varyeteler zaman içerisinde başka ülke topraklarına yayıldıkça mutasyona uğramış ve diğer varyetelerin oluşmasını sağlamıştır. Sömürge döneminde Fransız Bourbonadalarında üretilen Bourbon türevi çekirdek Latin Amerika’da çok yayılmıştır. Belirli sınıflandırmalar dışında Etiyopya’da yetişen binlerce farklı varyete de oluşmuştur. Hatta o kadar çoktur ki, bir sınıflandırma yapıldığında birbirine benzer genetik yapıya sahip olanlara ayrı isimler vermek yerine pratikte Heirloom ismi verilmiştir.

Etiyopya’da özellikle Yirgacheffe bölgesinde yetişen çekirdekler asiditesi orta ve yüksek seviyelerde ağırlıklı olarak meyve ve çiçeksi tatları bulundurmaları ile dikkat çeker. Bu çekirdekler gereğinden fazla kavrulduğunda bu tatları kaybetmeye başlar. Bu nedenle eğer bir Yirgacheffe bölgesi kahve deneyecekseniz bunun çok kavrulmuş bir kahve olmamasına dikkat edin. Etiyopya’nın Sidamo bölgesi ise bir diğer yüksek üretime sahip olan bölgedir. Bu bölgenin çekirdekleri meyve tatları yanı sıra, zaman zaman çikolata, topraksı tatlar ve özellikle öğütme sonrası muhteşem kokusu ile öne çıkar.

Diğer Afrika Kahveleri

Afrika’daki diğer ülkeler sömürge döneminde Fransızlar, Almanlar ve Belçikalıların etkisi ile bir Fransız varyetesi olan Bourbon türevi çekirdeklerle öne çıkar. Bu çekirdekler daha çok çikolata baskın tadı yanı sıra Afrika topraklarının katkısı olan meyvemsi tatları da içlerinde barındırırlar. Bu kahvelerden bazılarında varyete tipi olarak SL 14, SL 34 gibi isimler görmek mümkündür. Özellikle Kenya topraklarının verimli kahve üretimine uygun olmaması nedeniyle 1930’lu yıllarda Scott Laboratories tarafından Bourbon tipi çekirdekler dayanıklılığı artıracak, böcek ve pas hastalığına karşı dayanmasını sağlayacak genler eklenerek oluşturulmuştur. Yapılan uzun süreli araştırmalar sonucunda yüzlerce farklı varyete denenmiş ve bunlardan bazıları oldukça başarılı sonuçlar vermiş, sonrasında ise ticari üretimlerine başlanmıştır.

Latin Amerika Kahveleri

Latin Amerika volkanik yapısı nedeniyle inanılmaz verimlilikte topraklara sahiptir. Bu topraklar kahve dışında birçok bitkinin yetişmesi için de elverişli ortam sunmaktadır. Kakao, muz, şeker kamışı en çok üretilen besinlerdir. Kahvenin çevresinde yetiştiği diğer bitkilerin tat ve kokusunu da aldığını biliyoruz. Latin Amerika’da İspanya ve Portekiz sömürgesi döneminde kahve üretimi başlamış ve ağırlıklı olarak Fransız Bourbon çekirdekleri bu üretimde kullanılmıştır. Bu nedenle Bourbon varyetesinin birçok alt varyetesi Latin Amerika’da yetiştirilmektedir. Hem volkanik toprak, hem de kakao, muz üretimi nedeniyle bu bölge çekirdekleri ağırlıklı olarak çikolata tadı içerir. Bunun yanı sıra fındık, kaju ve baharatlı tatlar bulmak da mümkündür.

Kolombiya ve Guatemala’da 1980’ler sonrası kahvede AR-GE çalışmalarına önem verilmiş ve bu üretim verimliliğini ciddi artırmıştır. Panama Latin Amerika’da son dönemde dikkat çeken ülkeler arasındadır. Coğrafi konumu nedeniyle tam iki okyanus arasındaki mesafenin 100 km’ye kadar düştüğü ülke, bu iklimin avantajı ile özellikle lezzette oldukça öncü çekirdekler üretmeye başlamıştır.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...