Cortado Nedir? Nasıl Yapılır?

Tarih: 06.09.2022 17:03
Cortado Nedir? Nasıl Yapılır?
Cortado İspanyolca "cortar" kelimesinden gelir. Kesmek anlamında kullanılır. İlk olarak İspanya’da keşfedildiği için İspanyolca ismiyle bilinir.

Cortado İspanyolca "cortar" kelimesinden gelir. Kesmek anlamında kullanılır. İlk olarak İspanya’da keşfedildiği için İspanyolca ismiyle bilinir. Sonrasında özellikle Latin Amerika ülkelerinin ve özellikle de Küba’nın popüler içeceklerinden biri olmuştur.

İyi bir cortado hazırlamanın ilk adımı iyi bir espresso shot’ı dır. Birçok sütlü içeceğin aksine Cortado single shot espresso ile hazırlanır. Küçük hacimli ama kahve olarak yoğun bir sütlü içecektir. 9 gram kahve ile single sepette 30 ml shot hazırlıyoruz. Dobule shot sepetine 9 gram kahve koyarak hazırlamayın, çünkü yükseklik azalacağı için su kahve içinden daha hızlı geçecek ve kötü bir lezzete sahip olacaktır. O nedenle mutlaka tek shot için tasarlanan sepet kullanın.

Espresso’nun soğumaması için portafiltremizi hazırlayıp grup başlığına takıyoruz. Eğer giriş seviyesi tek kazanlı bir makineye sahipseniz espresso shot aldıktan sonra süt köpürtmenizi tavsiye ederiz. Özellikle giriş seviyesi makinelerde sütü önce köpürtürseniz kazanda yükselen ısı ve buhar basıncı dışarı atılmayacağı için espresso kalitesini olumsuz etkilersiniz. Ama orta seviye veya üst segment bir makineye sahipseniz bu makinelerin fazla basıncı dışarı atma özellikleri olduğu için shot’ı bekletebilirsiniz.

Pitcher diye adlandırdığımız süt köpürtme kabına 1/3 oranında sütü koyup süt köpürtme çubuğunun ucunu hafifçe süte batırıp köpürtme işlemine başlıyoruz. Hava ve su karışımı yüksek basınçla süt içine püskürtüleceği için çubuğu yüzeye yakın tutarsanız büyük baloncuklar dibe yakın tutarsanız da düşük köpük elde edersiniz.

En sağlıklı yol çubuğu orta seviyeye kadar batırıp köpürme başladıktan sonra pitcher’ı sola doğru yatırarak basıncın süt içerisinde hareketini kontrol edebilirsiniz. Köpürme esnasında pitcher yüzeyini takip edin köpük artarsa köpürtme çubuğu dibe doğru gelecek şekilde pitcher’ı yükseltın. Yeteri kadar köpük oluşmazsa çubuğun yukarı çıkması için pitcher’ı biraz aşağı doğru indirerek köpürtmeyi sağlayın.

İdeal köpük sıcaklığı 65 derece olmalıdır. Siz keyfinize göre 55-65 derece arasında ısıtabilirsiniz. Bir süt termometreniz yoksa pitcher’ın sıcaklığını parmağınızla kontrol edin. Eliniz yanmaya başladığında ideal sıcaklığa ulaşılmış demektir. Köpürtmeyi sonlandırabilirsiniz.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...