Ristretto - Espresso - Lungo Farkları neler?

Ristretto - Espresso - Lungo Farkları neler?
Espresso, Ristretto ve Lungo. Bu içeceklerin hepsi de 16-18 gram kahve ve suyla bir espresso makinesiyle yapılan içecekler. Peki nedir farkları? Sırayla Bakalım.

Espresso, Ristretto ve Lungo. Bu içeceklerin hepsi de 16-18 gram kahve ve suyla bir espresso makinesiyle yapılan içecekler. Peki nedir farkları? Sırayla Bakalım.

Single shot espresso bir tercihtir ancak hem miktar olarak çok azdır hem de doğru bir basıncın oluşabilmesi için hem içeceklerde hem de direkt tüketimde genellikle double shot olarak servis edilirler. Biz de öyle yapacağız, hep double shot yani iki porsiyon üstünden konuyu anlatacağız.

Double espresso için dünya standardı 14 gram kahve ile 60 ml çıktı elde etmektir. Ancak 3. nesil kahvecilikle extraction ile, yani salınım miktarını artırarak tat yoğunluğu sağlamak önemli hale geldi. Bu nedenle kullanılan kahve miktarı biraz arttı önce 16 gram sonra 18 gram ve son dönemde 20-22 gramla shotlar hazırlanmaya başladı. Eğer 54 veya 58 mm porta filtreniz varsa 18-20 gram kahve kullanmanızı önerebiliriz.

18 gram kahve ile alacağınız 60ml çıktı size güzel bir espresso sunar. Ama kahvenin ruhunu hisseden damaklar bilirler ki espresso’da en güzel tatlar aslında ilk damlalarda saklıdır. İlk damlalar kahvenin en yoğun geldiği damlalar olduğu için konsantre bir lezzet vardır. Akış miktarı arttıkça başlıktan gelen kahve yoğunluğu giderek düşer. İşte bu ilk yudumları daha çok seven İtalyanlar double espresso’yu 40ml su ile hazırlayarak buna kısıtlı anlamına gelen ristretto ismini vermişler.  Aynı miktarda kahve ve daha az suyla hazırlandığı için daha yoğun bir lezzete sahip olan ristretto özellikle sabah uyanmak için birebir. Günümüz tabiriyle bir quickie.

Espresso lezzetini bir americano kadar olmasa da biraz daha yumuşatarak tüketmek isterseniz bu sefer 90ml su ile hazırlayabilirsiniz. Espresso yaparken kullandığınız miktarda kahveyi 90 ml su ile hazırlarsanız Lungo elde edersiniz. İtalyanca bir sözcük olan Lungo uzun anlamına gelmektedir.  Dolayısıyla lungo birçok yerde uzun çekim espresso olarak da adlandırılır.

Uzun çekim espresso denildiğinde genelde bir kavram kargaşası yaşanır çünkü, "uzun çekim” espresso’nun yumuşatılmış halidir ancak içeceğiniz latte’yi uzun çekim isterseniz bu sefer latte’niz 60ml yerine 90 ml kahveyle hazırlanır. Yani hacim olarak da lezzet olarak da latte’nizin içindeki kahve miktarı artar. Böyle olunca uzun çekim latte’niz normal latteye göre daha sert bir latte olur.  Uzun çekim espresso’yu yumuşatırken cafe latte’yi sertleştirir.

Aynı miktarda kahveyi 90ml’den daha fazla su ile hazırlarsanız Long Black’e doğru yol alırısnız. Burada sınır sizin zevkinizdir. Kimileri Americano yerine aynı miktarda kahveyi long black severler. Ama şunu unutmayın, 18 gram kahveden 120 ml sonrasında çıkan sıvıya kahve demek pek de doğru değildir. Lezzeti de tadı da kötüleştirir. Size tavsiyemiz long blackkahvenizi 120 ml ile sınırlı tutmanız olacaktır.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...
Whatsap Destek