Robusta ile Arabica Kahveleri Nedir? Farkları Nedir?

Robusta ile Arabica Kahveleri Nedir? Farkları Nedir?
Arabica ile Robusta çekirdeklerinin özelliklerini sıralayıp aralarındaki farkı inceledik.


Kahveyle uzaktan yakından ilgilenen hemen herkesin en iyi bildiği şeylerden biri, çekirdeklerin iki temel çeşidinin olmasıdır: Robusta ve Arabica. Aynı aileye mensup olmalarına rağmen yapı, kalite ve lezzet açısından farklı özelliklere sahip olan bu çekirdekler; doğal olarak farklı kahve çeşitlerinin ham maddesi olarak kullanılırlar.

Arabica Kahve Nedir?

Arabica kahvesi, coffea Arabica adlı bitkiden elde edilen çekirdekler ile üretilen kahve çeşididir. Adını kahve tarihinin başlangıç noktası olan Yemen’deki keşiften alan Arabica, en çok tüketilen kahve olma özelliğini geçmişten günümüze taşımayı başarmıştır. Öyle ki piyasada bulunan ve kahve severler tarafından tüketilen kahvenin ortalama %60’ını oluşturur.

Birinci sınıf olarak nitelendirilen Arabica çekirdekleri, yetiştirilmesi oldukça zahmetli ürünlerdir. Tropikal bölgelerde ve yüksek rakımlarda hasadı yapıldığından dolayı her coğrafyada yetiştirmek kolay değildir. Büyük bir kısmı Latin Amerika, Endonezya ve Brezilya’dan dünyaya dağılırken Vietnam gibi ülkelerde neredeyse hiç yetiştirilmez. Bu nedenle Arabica çekirdekleri çoğu zaman %100 ifadesi ile pazarlanır; bu yoğunluğunun, içindeki kafein miktarının ve kendine has lezzetinin orijinal haliyle korunduğunun göstergesidir.

Robusta Kahve Nedir?

Robusta kahvesi, coffea canephora adlı bitki türünün çekirdeklerinden elde edilir. Kahve piyasasının ortalama %40’ını oluşturan Robusta, nispeten yakın bir tarihe sahiptir. Arabicakahvesine kıyasla daha alçak rakımlarda yetiştirilebilen, hastalıklara ve kuraklığa karşı dirençli olan bu kahve; coğrafi açıdan da zengin bir çeşitlilik sunar. Günümüzde en çok Afrika ve Asya ülkelerinde yetiştirilmektedir.

Düşük asiditeye sahip tat profili ve yumuşaklığı ile öne çıkan Robusta kahvesi, özel kahve karışımları yapmaya oldukça elverişlidir. Bu özelliği üretime de yansımış, Erecta ve Ngandagibi melez türlerin yaratılmasına da ortam hazırlamıştır. Doğada kendiliğinden melezlenen bu türler; Robusta kahvenin dayanıklılığının ve kendine has lezzetinin hem nedeni hem de sonucu olmuştur.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...
Whatsap Destek