Organik Kahve Nedir? Nasıl Üretilir? Nasıl Tüketilir?

Tarih: 06.09.2022 16:18
Organik Kahve Nedir? Nasıl Üretilir? Nasıl Tüketilir?
Organik kahve, sürdürülebilir tarım uygulamalarını önceliklendiren, toprağın, bitkilerin üretkenliğini artırmak için sentetik ve kimyasal gübre, ilaç, hormon kullanımını reddeden veya sınırlayan tarım yöntemleriyle üretilen kahvelerdir.

Bu yöntemlerde, doğaya ve bitkilere uzun vadede zararlı pestisit, kimyasal gübreler vb. kimyasalların yaygın kullanımı istisnalar dışında yasaklanmıştır.

Organik üretilen her kahve organik kahve diye satılabilir mi?

Hayır, sürdürülebilir iyi tarım uygulamaları veya doğal olarak üretilen tüm kahveler organik kahve adı ile, organik ya da bio kahve etiketleri ile satılamaz. Kahve de diğer organik tarım ürünleri gibi, bu özelliklerini korumak için baştan sona, hasadı, taşınması, depolanması ve işlenmesinde bir dizi kural ve denetime tabi olarak tüketiciye ulaşıyorsa o zaman organikliğinikorumuş olur. Sadece organik üretim teknikleri uygulandığı iddia edilen ürünleri Türkiye’ deki gibi üzerine organik diye etiket basıp daha pahalıya satma girişimi aslında tüm dünyada yaygın ama geçerli değildir.

Moliendo organik kahve, organik sertifikalı çiftçilerce üretilen, diğer konvansiyonel tarım ürünlerinden ayrı taşınan ve depolanan, ayrı makinelerde kavrulan, diğer kahvelerden ayrı dinlendirilip paketlenen, kısaca baştan sona kadar birbirine zincirleme bağlı, denetime tabii süreçlerle tüketiciye ulaşan kahvelerdir. Tüm dünyada organik kahve süreçlerinin tamamı denetime ve sıkı kontrollere bağlı olarak yapılıyor. Maalesef ülkemizde bu zincir süreçlere dikkat edilmeden organik üretildiği iddia edilen, sertifikası eksik, kontrollere ve denetimlere tabii olmadan taşınan, işlenen birçok ürün var.

Her organik organik midir? Kahvemin organik olduğunu nasıl anlarım? Kahve veya başka bir ürünün organik olduğunu tüketiciler nasıl anlayabilir?

Bir ürün paketlenmişse organik ürün olduğunu üzerindeki etiketinden ve etiketinde bulunması gereken; organik tarım logosu, kontrol ve sertifika kuruluşu kodu ve logosu, yönetmeliğe göre üretildiğine dair ifade ve sertifika numarasını bakarak anlarız. Bir ürünün organik olduğunu bakarak, keserek, koklayarak, dokunarak, tadına bakarak veya ezerek yani fiziksel yöntemlerle anlamak mümkün olmaz. Sertifikasız ürünlerin organik, biyolojik, ekolojik ifadesiyle piyasaya sürülmesi kanunen yasaktır. Maalesef tüketiciler bu yönde algı oluşturularak kandırılmaktadır. Kahve üreticiniz size denetim şirketlerinden aldığı sertifikaları sunabiliyorsa kahveniz organik kahvedir.

 

İlgili Ürünler
Yükleniyor...