Filtre Kahve Makinesi Almak İsteyenlere Öneriler

Tarih: 06.09.2022 16:30
Filtre Kahve Makinesi Almak İsteyenlere Öneriler
Bu yazımızda makine alma kararınıza yardımcı olacak bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyoruz.

Doğrudan bir makine önermek yerine ihtiyacınıza en uygun makine ve ekipmanı seçmeniz için size yardımcı olmak ana amacımız olacak. Bu yazımızda makine alma kararınıza yardımcı olacak bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyoruz. Doğrudan bir makine önermek yerine ihtiyacınıza en uygun makine ve ekipmanı seçmeniz için size yardımcı olmak ana amacımız olacak. Öncelikle bir filtre kahve makinesine ihtiyacınız var mı yoksa basit bir V60 ekipman da ihtiyacınızı karşılar mı sorusuna bir yanıt bulmanız gerekli.

Eğer tek kişilik demleme yapıyorsanız demleme süreci hoşunuza gidiyor ve buna zaman ayırabiliyorsanız V60 Pour Over demleme ekipmanları sizin için güzel bir çözüm olacaktır. Bunun dışında Aero Press gibi pratik çözümlere de yönelebilirsiniz. Ancak eğer birden fazla kişi için demleme yapıyor ve gün içinde demleme süreci ile uğraşacak vaktim olmuyor diyorsanız, bu sefer bir filtre kahve makinesi sizin önceliğiniz olmalıdır. Filtre kahve makinesi alma kararını verip araştırmaya başladığınızda karşınıza birçok farklı özelliklerde makine çıktığını göreceksiniz. Burada sadece ihtiyaç duyduğunuz özelliklere odaklanmak fayda maliyet açısından en doğru kararı vermenizi sağlayacaktır.  Şimdi bu özelliklere bakalım:

1- Aroma Fonksiyonu

Aroma fonksiyonu temelde demlemenin yavaşlatılmasıyla, suyun kahve içinde geçirdiği süreyi artırarak lezzet yoğunluğunu artırmayı sağlayan bir fonksiyondur. Bu fonksiyon, az miktarda kahve demleyeceğiniz zaman hayatınızı kolaylaştırırken, aynı zamanda aldığınız kahve çekirdeğinden daha yoğun, sert ve farklı bir lezzet almanızı da sağlayacaktır.
 

2- Programlama Fonksiyonu

Eğer “Gece yatarken kahvemi, suyumu koyayım, sabah kalktığımda kahvem hazır olsun.” diyorsanız bu sefer programlama özelliği olan makineler sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır. Kurduğunuz saatte kahveniz hazır olacağı için güne güzel bir kahve kokusuyla başlamak istiyorsanız bu fonksiyon sizin için dikkate alınması gereken bir fonksiyon haline gelir.
 

3- Sıcaklık Ayarı

Çay ve Türk Kahvesi gibi ocak üstü bir kültürle yetiştiğimiz için Avrupa ülkelerine göre içtiğimiz kahvenin sıcaklığını daha yüksek seviyoruz. Bazı makinelerde yer alan sıcaklık ayarı sayesinde normal bir sıcaklığın üstünde de kahve elde etmeniz mümkün hale geliyor. Eğer sıcaklık sizin için vazgeçilmez ise bu sefer “ekstra sıcak” özelliği olan bir makine sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır.

 

4- Çok Kullanımlık Filtre

Bazı kahve makinesi üreticileri ürünlerinin yanında ayrıca çok kullanımlık metal filtre de gönderiyorlar. Bu sayede kâğıt filtre maliyetine katlanmadan kahve demleyebiliyorsunuz. Bu cezbedici bir özellik gibi görünse de kâğıt filtrenin süzme performansı her zaman daha yüksek olduğu için kahveden aldığınız lezzeti etkileyecektir. Ayrıca Metal filtrelerin kahvedeki istenmeyen yağları süzme yeteneği de olmadığı için bir miktar daha acı bir kahve oluşacaktır. Bu eğer sevdiğiniz bir lezzetse, o halde birlikte gelecek metal filtre de karar noktalarınızdan biri olmalıdır.

5- Su Haznesi

Kahve Makinenizin su haznesinin çıkabiliyor olmasının bazı avantajları var. Özellikle kahvenizi bir terazide ölçerek hazırlıyorsanız bu özellik sizin için bir ihtiyaç haline gelebilir. Aksi durumda önce bir sürahiye ölçerek suyu koymak, sonra da makine su haznesine aktarmak durumunda kalırsınız. Bu uzun süreli kullanımda hazırlama sürecine ek bir adım eklediği için deneyiminizi negatif etkileyebilir. Bir de,  eğer kahve makinenizi koyacağınız tezgâh üstünde dolap varsa ve bu dolap alçakta ise, bu sefer o aralığa sürahi de girmeyeceği için her seferinde kahve makinenizi öne doğru çekerek su doldurma işlemi yapmanız gerekecek, ki bu da sizin için yorucu olacaktır.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...