Evde Nasıl Süt Köpürtebilirsiniz?

Tarih: 06.09.2022 17:08
Evde Nasıl Süt Köpürtebilirsiniz?
Kahvenizi sütlü seviyorsunuz ve cafe’lerde içtiğiniz türde köpüklü süt olan bir kahve içmek istiyorsunuz. Bunu yapabilmeniz için oldukça fazla alternatifiniz var.

Elbette ürettikleri köpüklü sütün köpük kalitesi farklı ama hepsi de asgari ihtiyacı karşılayan çözümler. Elbette içlerinde profesyonel makineler de var. Gelin evde süt nasıl köpürtülür görelim.

FrenchPress ile Süt Nasıl Köpürtülür?

Bir French Press’iniz varsa evde süt köpürtme de en basit yoluna sahipsiniz demektir. Biraz kol kasına ihtiyacınız olsa da french press’e 1/3 oranında süt koyduktan sonra pistonu hızlıca yukarı aşağı hareket ettirirseniz sütün köpürdüğünü göreceksiniz. Daha kaliteli bir köpürme için tam yağlı süt veya yüksek yağlı barista sütleri kullanabilirsiniz.

Kavanoz ile Çalkalama Yöntemiyle Süt Köpüğü Nasıl Yapılır?

French Press’iniz yoksa da üzülmeyin French Press kadar etkili olmasa da bir kavanoza 1/3 oranında süt koyup çalkalarsanız yine hatırı sayılır bir köpürtme elde edersiniz. Çalkalama ne kadar hızlı olursa köpükler o kadar incelir. Sıcak sütle yapacağınız için elinize dikkat edin, bu işi yaparken koruyucu bir eldiven giyip iki elinizle birlikte kavanozu tutarak sallamanızı tavsiye ederiz. Kulplu bir kavanoz ise elden kayma fırlama riskini azaltacaktır.

El Mikseri ya da Blender ile Süt Köpürtme

Diğer bir yöntemde ise el mikseri, elektrikli mikser veya blender ile sütü köpürtmek mümkün. Ancak el mikseri ile köpürtürken oldukça hızlı ve dikkatli davranmanız gerek zira bu işlem esnasında sütün soğuma ihtimali oldukça yüksek.

Mini Süt Çırpıcısı ile Süt / Kahve Köpürtme

Bir diğer alternatif ise mini çırpıcılar. Bazıları bir kalem büyüklüğünde olan bu pilli çırpıcı aletler düşük maliyetle süt köpüğüne sahip olmanızı sağlıyor.

Süt / Kahve Köpürtücü Nasıl Kullanılır?

Köpürtme yapacağınız kaba 1/3 oranında süt koyup mikseri süt yüzeyinin hemen altında bir noktada kullanırsanız iyi bir köpürme performansı elde edebilirsiniz. Bu yöntemlerle yapacağınız sütle cappuccino hazırlayabilirsiniz. Ancak latte çok daha minik köpüklere sahip sütle hazırlanır. Bu nedenle yüksek devirli süt köpürtücüleri (bir diğer kahve köpürtücü) veya hava çubuklarına ihtiyaç duyar. Elektrikli süt köpürtücüleri de mikser mantığı ile çalışır ve kaliteye göre değişmekle birlikte bazıları latte için de gerekli olan microfoam seviyesinde süt köpürtebilir. Hazne içinde işaretli seviyeye kadar sütü koyun kapağı kapatın ve düğmeye basın bütün yapacağınız bu.

 

İlgili Ürünler
Yükleniyor...